Mis vahe on hankel, konkurssil ja ostusoovil?

23.04.2019

Sõna “hange” võib liigitada lihtsalt kantseliidi alla, sest ükskõik, mida “hankija” ei sooviks, ikka on tegemist sooviga midagi omandada või osta. Isegi kui mõnedele see sõna ei meeldi, siis tegelikult on mõiste “hange” ettevõtetele lihtsalt suupärasem ja arusaadavam. “Soovime osta 10 sülearvutit” kõlab kuidagi nirult, sest siis on keeruline kohe hakata rääkima hanketingimustest. Ostutingimused seostuvad ikka protsessi selle osaga, kus juba liiguvad raha ja kaubad. Tingimused on aga ülivajalikud, et üldse hakata ostust rääkima.

Kui aga otsitakse teavet või oskusi, või koguni konkreetset inimressursi, siis võiks seda vabalt nimetada teabe- või ressursihankeks või konkursiks. Inimeste ost jäi loodetavast sajandite taha.

Ostusoov on aga ilus eestikeelne sõna ja seda ei peaks häbenema. “Soovin endale osta ilusat ja võimekat arvutit” kõlab igati hästi. Aga meil tuleks ikka hange teha 🙂

Kitsalt IT-ga seotud Get IT Wise keskkonnas oleme esimeses etapis kõik ostu- ja hankimissoovid jaganud kolme kategooriasse. Hankida saab:

  • toodet
  • ühekordset teenust
  • kuutasulist teenust

Ühekordse teenuse kategooria alt on leitav peale traditsiooniliste teenuseliikide ka konsultatsioon ehk inimressurss/teave. Toote ja kuutasulise teenuse hanke kategooriad on spetsiifiliselt IT-ga seotud.

Kui mingi spetsiifilise ostusoovi juures jääb kategooriatest puudu, siis andke ikka teada! Teeme hea meelega täiendisi, et asjad selgemaks ja konkreetsemaks saaksid. Head “hankimist”!

Tutvu keskkonnaga ja loo endale tasuta konto kohe siit >

IT-hankekeskkond seadmete, talentide ja know-how hankimiseks